CTCDC5D23F-271K
Mfr.Part #
CTCDC5D23F-271K
Package / Case
Nonstandard
Description
270UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
2.73Ohm Max
Series :
CTCDC5D23F
Type :
Shielding :
Shielded
Q @ Freq :
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.098 (2.50mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Size / Dimension :
0.236 L x 0.236 W (6.00mm x 6.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
190mA
Features :
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
270 µH
Material - Core :
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Datasheets
CTCDC5D23F-271K
Central Technologies CTCDC5D23F-271K
CTCDC5D23F-271K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD