CTCDC5D23F-100L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTCDC5D23F-100L
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
10UH SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Rated Current-Max :
1.04 A
Shielding :
Shielded
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±15%
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
0.1 MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.236 L x 0.236 W (6.00mm x 6.00mm)
HTS Code :
Inductance :
10 µH
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Features :
Current - Saturation (Isat) :
1.04A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shielded :
yes
Pbfree Code :
Frequency - Self Resonant :
Package :
Retail Package
DC Resistance (DCR) :
133mOhm Max
Q @ Freq :
Type :
DC Resistance :
0.133 Ω
Material - Core :
Number of Functions :
1
Package / Case :
Nonstandard
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
ECCN Code :
EAR99
Height - Seated (Max) :
0.098 (2.50mm)
Ratings :
Product Status :
Active
Series :
Datasheets
CTCDC5D23F-100L
Central Technologies CTCDC5D23F-100L
CTCDC5D23F-100L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD