CTCDEP147HF-2R6M
Mfr.Part #
CTCDEP147HF-2R6M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Package / Case :
Nonstandard
Ratings :
Features :
Type :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product Status :
Active
Inductance :
2.6 µH
Contacts :
SPDT
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
5.5mOhm Max
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.591 L x 0.587 W (15.00mm x 14.90mm)
Current - Saturation (Isat) :
24.4A
Material - Core :
Mode of Operation :
Triggered Delayed Interval
Mounting Type :
Surface
Current Rating (Amps) :
14 A
Series :
CTCDEP147HF
Shielding :
Shielded
Approvals :
CE, cULus
RoHS :
yes
Macromatic
Termination :
0.250 in Flat Blade
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.319 (8.10mm)
Frequency - Self Resonant :
Datasheets
CTCDEP147HF-2R6M
Central Technologies CTCDEP147HF-2R6M
CTCDEP147HF-2R6M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD