CTCDEP147HF-1R2M
Mfr.Part #
CTCDEP147HF-1R2M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
19.5 A
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
HTS Code :
Number of Functions :
1
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance :
1.2 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Ratings :
Test Frequency :
0.1 MHz
Package / Case :
Nonstandard
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Series :
CTCDEP147HF
Shielded :
yes
Features :
Inductance-Nom (L) :
1.2 µH
DC Resistance (DCR) :
3.5mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.319" (8.10mm)
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.591" L x 0.587" W (15.00mm x 14.90mm)
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Saturation (Isat) :
35.7A
Material - Core :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Q @ Freq :
Rated Current-Max :
19.5 A
DC Resistance :
0.0035 Ω
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielding :
Shielded
Frequency - Self Resonant :
Datasheets
CTCDEP147HF-1R2M
Central Technologies CTCDEP147HF-1R2M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD