CL-SB-23A-12T
Mfr.Part #
CL-SB-23A-12T
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
Description
SWITCH SLIDE DP3T 200MA 12V
Manufacturer :
Nidec Copal Electronics
Product Category :
Actuator Length :
2.00mm
Current Rating (Amps) :
200mA DC
Electrical Life :
10,000 Cycles
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Copper
Voltage - Rated DC :
12V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Throw Configuration :
DP3T
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Circuit :
DP3T
Series :
CL-SB
Published :
Switch Travel :
2.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating :
200mA
Contact Style :
Non-Shorting
Switch Function :
On-On-On
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Surface Mount
Operating Force :
160/260gf
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Min Operating Temperature :
-40°C
Actuator Type :
Standard
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
J Lead
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Datasheets
CL-SB-23A-12T
Nidec Copal Electronics CL-SB-23A-12T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    PILOT LIGHT 12MM SQ RED CAP RED