CL-SA-12C4-22
Mfr.Part #
CL-SA-12C4-22
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
Description
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 12V
Manufacturer :
Nidec Copal Electronics
Product Category :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Circuit :
SPDT
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
12V
Actuator Type :
Standard
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Force :
255gf
Mechanical Life :
10,000 Cycles
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Gold (Au)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Switch Function :
On-On
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Actuator Length :
1.40mm
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
500mA DC
Electrical Life :
2,000 Cycles
Contact Current Rating :
500mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination Style :
PC Pin
Throw Configuration :
SPDT
Contact Style :
Non-Shorting
Switch Travel :
1.60mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Packaging :
Bulk
Termination :
PC Pin
Current Rating :
500mA
Series :
CL-SA
Datasheets
CL-SA-12C4-22
Nidec Copal Electronics CL-SA-12C4-22
Manufacturer related products
    PILOT LIGHT 12MM SQ RED CAP RED