CL-SB-12A-01T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL-SB-12A-01T
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
Description
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V
Manufacturer :
Nidec Copal Electronics
Product Category :
Operating Force :
153gf
Contact Style :
Non-Shorting
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Current Rating :
200mA
Mounting Type :
Surface Mount
Circuit :
SPDT
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
11 Weeks
Electrical Life :
10,000 Cycles
Current Rating (Amps) :
200mA DC
Actuator Type :
Standard
Contact Material :
Copper
Mount :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
Vertical
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Series :
CL-SB
Switch Type :
SLIDE SWITCH
Termination Style :
J Lead
Voltage - Rated DC :
12V
Contact Finish :
Silver
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Published :
Switch Function :
On-On
Actuator Length :
2.00mm
Current Rating :
200mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CL-SB-12A-01T
Nidec Copal Electronics CL-SB-12A-01T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    PILOT LIGHT 12MM SQ RED CAP RED