CL-SB-12B-02
Mfr.Part #
CL-SB-12B-02
Description
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V
Termination Style :
Gull wing
Contact Current Rating :
200mA
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Style :
Non-Shorting
Lead Free :
Lead Free
Switch Type :
SLIDE SWITCH
Circuit :
SPDT
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Termination :
Gull wing
Packaging :
Bulk
Surface Mount
Published :
Current Rating :
200mA
Operating Force :
153gf
Current Rating (Amps) :
200mA DC
Actuator Length :
2.00mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
12V
Switch Function :
On-On
Datasheets
CL-SB-12B-02
Nidec Copal Electronics CL-SB-12B-02
Manufacturer related products
    PILOT LIGHT 12MM SQ RED CAP RED