CL-SB-23A-12
Mfr.Part #
CL-SB-23A-12
Description
SWITCH SLIDE DP3T 200MA 12V
Operating Force :
160/260gf
Current Rating (Amps) :
200mA DC
Contact Plating :
Polyamide (PA), Nylon
Throw Configuration :
DP3T
Switch Travel :
2.00mm
Voltage - Rated DC :
12V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Copper
Mount :
Surface Mount
Surface Mount, Right Angle
Max Operating Temperature :
85°C
Actuator Length :
2.00mm
Switch Function :
On-On-On
Contact Style :
Non-Shorting
Current Rating :
200mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination Style :
J Lead
Circuit :
DP3T
Published :
Datasheets
CL-SB-23A-12
Nidec Copal Electronics CL-SB-23A-12
Manufacturer related products
    PILOT LIGHT 12MM SQ RED CAP RED