CL-SB-22A-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL-SB-22A-12
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
Description
SWITCH SLIDE DPDT 200MA 12V
Manufacturer :
Nidec Copal Electronics
Product Category :
Switch Type :
SLIDE SWITCH
Contact Style :
Non-Shorting
Termination Style :
J Lead
Contact Finish :
Gold
Series :
CL-SB
Sealing :
MOISTURE PROOF
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
ECCN Code :
EAR99
Operating Force :
153gf
Packaging :
Bulk
Actuator Type :
Standard
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
12V
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Body Breadth :
3.5 mm
Contact Material :
Copper
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Body Height :
3.5mm
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
HTS Code :
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@12VDC
Current Rating :
200mA
Circuit :
DPDT
Factory Lead Time :
11 Weeks
Electrical Life :
10,000 Cycles
Actuator Length :
2.00mm
Packing Method :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Body Length or Diameter :
8.5mm
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
200mA DC
Switch Function :
On-On
Datasheets
CL-SB-22A-12
Nidec Copal Electronics CL-SB-22A-12
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    PILOT LIGHT 12MM SQ RED CAP RED