CL-SB-13B-12
Mfr.Part #
CL-SB-13B-12
Description
SWITCH SLIDE SP3T 200MA 12V
Circuit :
SP3T
Switch Function :
On-On-On
Min Operating Temperature :
-40°C
Switch Travel :
2.00mm
Actuator Type :
Standard
Published :
Packaging :
Bulk
Operating Force :
160/260gf
Voltage - Rated DC :
12V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
200mA
Contact Finish :
Gold
Throw Configuration :
SP3T
Current Rating (Amps) :
200mA DC
Actuator Length :
2.00mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Termination :
Gull wing
Termination Style :
Gull wing
Datasheets
CL-SB-13B-12
Nidec Copal Electronics CL-SB-13B-12
Manufacturer related products
    PILOT LIGHT 12MM SQ RED CAP RED