CL-SB-12C-02
Mfr.Part #
CL-SB-12C-02
Description
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V
Contact Finish :
Gold
Actuator Type :
Standard
Termination :
PC Pin
Actuator Length :
2.00mm
Current Rating (Amps) :
200mA DC
Current Rating :
200mA
Operating Force :
153gf
Circuit :
SPDT
Pbfree Code :
yes
Switch Function :
On-On
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
CL-SB
Switch Type :
SLIDE SWITCH
Termination Style :
PC Pin
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
12V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
CL-SB-12C-02
Nidec Copal Electronics CL-SB-12C-02
Manufacturer related products
    PILOT LIGHT 12MM SQ RED CAP RED