CL-SB-12B-11T
Mfr.Part #
CL-SB-12B-11T
Description
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V
Voltage - Rated DC :
12V
Current Rating :
200mA
Contact Finish :
Silver
Min Operating Temperature :
-40°C
Orientation :
Horizontal
Actuator Length :
2.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Throw Configuration :
SPDT
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
200mA DC
Contact Plating :
Silver
Termination Style :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Operating Force :
153gf
Surface Mount
Switch Travel :
2.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Current Rating :
200mA
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Termination :
Gull wing
Switch Function :
On-On
Datasheets
CL-SB-12B-11T
Nidec Copal Electronics CL-SB-12B-11T
Manufacturer related products
    PILOT LIGHT 12MM SQ RED CAP RED