CFR16J470R
Mfr.Part #
CFR16J470R
Description
RES 470 OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance :
470Ohm
Axial
ELV :
Compliant
Voltage - Rated :
200V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Power Dissipation :
250mW
Mount :
Axial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
1.85mm
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Size / Dimension :
0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
Composition :
Carbon Film
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated DC :
200V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Series :
CFR16, Neohm
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Packing Method :
Ammo Pack
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W