CFR16J2K2
Mfr.Part #
CFR16J2K2
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/4W AXIAL
Diameter :
1.85mm
Package / Case :
Axial
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Size / Dimension :
0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
ELV :
Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
Ammo Pack
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
Power Rating :
250mW
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Military Standard :
Not
Resistance :
2.2kOhm
Voltage - Rated :
200V
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
200V
Published :
Series :
CFR16, Neohm
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Resistors :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
CFR16J2K2
TE Connectivity AMP Connectors CFR16J2K2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.2kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,