CFR16J220K
Mfr.Part #
CFR16J220K
Description
RES 220K OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Termination :
Axial
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Radiation Hardening :
No
TE Connectivity
Failure Rate :
Not Required
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminals :
2
Outline L x W x H :
Length :
3.5 mm
Product Length (mm) :
3.5(mm)
Surface Mount :
No
Mount :
Axial, Through Hole
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Subcategory :
Resistors
Lead Diameter :
0.45 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
Terminal Shape :
Wire
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Voltage Rating :
200V
Series :
CP
Product Length :
3.5
Package Length :
3.5 mm
Product Type :
Carbon Film Resistors
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Ammo
Lead Spacing (nom) :
Construction :
Cylindrical
Delta Tmax @ Th :
HTS Code :
Resistance :
220 kOhm
Package :
Tape and Box (TB)
Resistance Tolerance :
5
Flame-Proof Support :
Case Style :
Conformal Coated
Features :
Operating Temperature :
Lead Length :
28 mm
Voltage Rating (DC) :
200 V
Max Operating Temperature :
155 °C
Max Power Dissipation :
250 mW
Composition :
Carbon Film
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 days ago)
Qualification :
Military Standard :
Not Required
Diameter :
1.85 mm
Termination Style :
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Pbfree Code :
yes
Product Width :
Qmax @ Th :
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±5%
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+155°C
ELV :
Ammo Pack
Technology :
Carbon Film
Power Rating :
0.25 W
Type :
Supplier Device Package :
Number of Resistors :
1
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Resistor Type :
High Reliability
Product Diameter (mm) :
1.85(mm)
ECCN Code :
EAR99
Rated Temperature :
70 °C
Working Voltage :
200 V
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Size / Dimension :
0.073 Dia x 0.138 L (1.85mm x 3.50mm)
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Min Operating Temperature :
-55 °C
Tolerance (+ or -) :
5%
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Datasheets
CFR16J220K
TE Connectivity AMP Connectors CFR16J220K
Axial, Through Hole High Reliability, 220 kOhm, 0.25W, 1/4W, Carbon Film,