CFR16J1M5
Mfr.Part #
CFR16J1M5
Description
RES 1.5M OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Resistors :
1
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
1.85mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packing Method :
Ammo Pack
Published :
Size / Dimension :
0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
Carbon Film
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±5%
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated :
200V
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
200V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
ELV :
Compliant
Resistance :
1.5mOhm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
CFR16J1M5
TE Connectivity AMP Connectors CFR16J1M5
FIXED RESISTOR, 1.5MOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,