CFR16J18K
Mfr.Part #
CFR16J18K
Description
RES 18K OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
1.85mm
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
Series :
CFR16, Neohm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
18kOhm
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Number of Resistors :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
ELV :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
CFR16J18K
TE Connectivity AMP Connectors CFR16J18K
FIXED RESISTOR, 18kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,