CFR16J180K
Mfr.Part #
CFR16J180K
Description
RES 180K OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Diameter :
1.85mm
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
450 µm
Terminal Shape :
Wire
Published :
Temperature Coefficient :
0/ -700ppm/°C
Number of Resistors :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packing Method :
Ammo Pack
ELV :
Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated :
200V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
180kOhm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Carbon Film
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
Series :
CFR16, Neohm
Datasheets
CFR16J180K
TE Connectivity AMP Connectors CFR16J180K
FIXED RESISTOR, 180kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,