CFR16J10K
Mfr.Part #
CFR16J10K
Description
RES 10K OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Qualification :
Number of Terminals :
2
Package Cooled :
Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Tolerance :
±5%
Height Off Base (Height of Fin) :
0.790 (20.00mm)
Length :
0.984 (25.00mm)
Composition :
Carbon Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Thermal Resistance @ Natural :
Attachment Method :
Push Pin
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Material Finish :
Blue Anodized
Reach Compliance Code :
Compliant
Subcategory :
Resistors
Product Length (mm) :
3.5(mm)
Material :
Aluminum
Mounting Style :
PCB Mount
Voltage Rating :
200V
Working Voltage :
200 V
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Case Style :
Conformal Coated
Lead Spacing (nom) :
Construction :
Cylindrical
Size / Dimension :
0.073 Dia x 0.138 L (1.85mm x 3.50mm)
Product Diameter (mm) :
1.85(mm)
Lead Diameter :
0.45 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Shape :
Square, Fins
Product Length :
3.5mm
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Temperature Coefficient :
-450 to 0(ppm/°C)
Lead Length :
28 mm
Failure Rate :
Not Required
Width :
0.984 (25.00mm)
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
15.29°C/W @ 100 LFM
Product Type :
Carbon Film Resistors
EAR99
Technology :
Carbon Film
Series :
pushPIN™
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Packing Method :
Ammo Pack
TE Connectivity
Flame-Proof Support :
No
Features :
Type :
Top Mount
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Resistance Tolerance :
± 5%
Power Rating :
0.25W
Packaging :
Ammo
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Height - Seated (Max) :
Pbfree Code :
yes
Supplier Device Package :
Resistor Type :
High Reliability
Surface Mount :
No
Rated Temperature :
70 °C
Diameter :
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Package Length :
3.5 mm
HTS Code :
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Termination Style :
Resistance :
10000(ohm)
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Width :
Military Standard :
Not Required
Datasheets
CFR16J10K
TE Connectivity AMP Connectors CFR16J10K
High Reliability, 10000(ohm), 0.25W, 1/4W, Carbon Film,