CFR16J100R
Mfr.Part #
CFR16J100R
Description
RES 100 OHM 5% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Rated Temperature :
70 °C
Pbfree Code :
yes
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package / Case :
Axial
Working Voltage :
200 V
Mounting Style :
PCB Mount
Construction :
Tubular
Resistor Type :
High Reliability
Min Operating Temperature :
-55 °C
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.073 Dia x 0.138 L (1.85mm x 3.50mm)
Number of Terminals :
2
ELV :
Compliant
Number of Resistors :
1
Voltage Rating (DC) :
200 V
Number of Terminations :
2
Product Width :
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 days ago)
Termination :
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Voltage Rating :
200V
Package Length :
3.5 mm
Length :
3.5 mm
Max Power Dissipation :
250 mW
Qualification :
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Diameter :
1.85 mm
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Termination Style :
Military Standard :
Not
Resistance :
100 Ohm
JESD-609 Code :
e3
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Axial, Through Hole
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Lead Length :
28 mm
Technology :
Carbon Film
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.45 mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Product Length :
3.5
HTS Code :
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Resistance Tolerance :
5
Max Operating Temperature :
155 °C
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Features :
Power Rating :
0.25 W
TE Connectivity
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Product Type :
Carbon Film Resistors
Reach Compliance Code :
Carbon Film
Type :
Standard
Datasheets
CFR16J100R
TE Connectivity AMP Connectors CFR16J100R
Axial, Through Hole High Reliability, 100 Ohm, 0.25W, 1/4W, Carbon Film,