CFR100J6K8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR100J6K8
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.8K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Package / Case :
Axial
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Diameter :
5mm
Mount :
Axial, Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
ELV :
Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Resistors :
1
Military Standard :
Not
Series :
CFR100, Neohm
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
500V
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Resistance :
6.8kOhm
Datasheets
CFR100J6K8
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.8kOhm, Carbon Film,