CFR100J56K
Mfr.Part #
CFR100J56K
Description
RES 56K OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Packing Method :
Ammo Pack
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Technology :
Carbon Film
Power Rating(s) :
1(W)
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Product Width :
EAR99
TE Connectivity
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Voltage Rating :
500V
Resistance :
56000(ohm)
Tolerance (+ or -) :
5%
Resistor Type :
High Reliability
Surface Mount :
No
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Product Diameter (mm) :
5(mm)
Termination Style :
Axial
Construction :
Cylindrical
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Depth (mm) :
Diameter :
5 mm
Failure Rate :
Not Required
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1 W
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Flame-Proof Support :
No
Package :
Tape and Box (TB)
Lead Diameter :
0.7 mm
Packaging :
Ammo
HTS Code :
Lead Length :
25 mm
Features :
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Working Voltage :
500 V
Subcategory :
Resistors
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Temperature Coefficient :
-450 to 0(ppm/°C)
Number of Terminals :
2
Power Rating :
1W
Military Standard :
Not Required
Length :
12 mm
Package Length :
12 mm
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±5%
Case Style :
Conformal Coated
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Resistance Tolerance :
± 5%
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Rated Temperature :
70 °C
Product Length :
12mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Composition :
Carbon Film
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
yes
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Qualification :
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Type :
Carbon Film Resistors
Type :
Datasheets
CFR100J56K
High Reliability, 56000(ohm), 1W, Carbon Film,