CFR100J4K7
Mfr.Part #
CFR100J4K7
Description
RES 4.7K OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Published :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
1W
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated DC :
500V
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
Radiation Hardening :
Carbon Film
ELV :
Compliant
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Tubular
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
500V
Military Standard :
Not
Resistance :
4.7kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Resistors :
1
Diameter :
5mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
CFR100J4K7
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.7kOhm, Carbon Film,