CFR100J47K
Mfr.Part #
CFR100J47K
Description
RES 47K OHM 5% 1W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
Tubular
Packaging :
Tape and Box (TB)
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Published :
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial
Mount :
Axial, Through Hole
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Number of Resistors :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
REACH SVHC :
No SVHC
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
500V
ELV :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
47kOhm
Diameter :
5mm
Power Rating :
1W
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Datasheets
CFR100J47K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 47kOhm, Carbon Film,