CFR100J470K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR100J470K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 470K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Carbon Film
Capacitance Tolerance :
20%
Rated Temperature :
70 °C
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
Terminal Shape :
Wire
Rated Power Dissipation (P) :
1 W
Qualification :
Package :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
Lead Length :
25 mm
Product Type :
Carbon Film Resistors
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
ESR :
1.7 mOhm
Product Width :
6 x 3.2 x 2.5 mm
Capacitance :
10 uF
Type :
Standard
Length :
12 mm
Packing Method :
Ammo Pack
Power (Watts) :
1W
Power Rating :
1.0000 W
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance Tolerance :
5
Brand :
TE Connectivity / AMP
Resistor Type :
High Reliability
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Temperature Coefficient :
-500, -100 ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Subcategory :
Resistors
Working Voltage :
500 V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Supplier Device Package :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
HTS Code :
Diameter :
5 mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Manufacturer Size Code :
C
Voltage Rating :
500V
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Technology :
Carbon Film
TE Connectivity
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Number of Terminals :
2
Features :
Termination Style :
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Length :
12 mm
Resistance :
470 kOhm
Lead Diameter :
0.7 mm
Product Status :
Active
Series :
CFR100, Neohm
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Product Length :
6 mm
Ripple Current :
250 mA
Surface Mount :
No
RoHS :
Details
Construction :
Tubular
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CFR100J470K
High Reliability, 470 kOhm, 1W, Carbon Film,