CFR100J33R
Mfr.Part #
CFR100J33R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 33 OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Diameter :
5mm
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Military Standard :
Not
Series :
CFR100, Neohm
Max Power Dissipation :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~155°C
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Resistors :
1
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
33Ohm
Factory Lead Time :
16 Weeks
ELV :
Compliant
Mount :
Axial, Through Hole
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500V
Composition :
Carbon Film
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
1W
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Datasheets
CFR100J33R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 33Ohm, Carbon Film,