CFR100J33K
Mfr.Part #
CFR100J33K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 33K OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
5mm
Series :
CFR100, Neohm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Shape :
Wire
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Resistors :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Composition :
Carbon Film
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
ELV :
Compliant
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Power Rating :
1W
Voltage - Rated DC :
500V
Packing Method :
Ammo Pack
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
Axial
Resistance :
33kOhm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Datasheets
CFR100J33K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 33kOhm, Carbon Film,