CFR100J2R7
Mfr.Part #
CFR100J2R7
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.7 OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
ELV :
Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
500V
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.7 mm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Number of Resistors :
1
Operating Temperature :
-55°C~155°C
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
CFR100, Neohm
Construction :
Tubular
Rated Power Dissipation (P) :
1W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Resistance :
2.7Ohm
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
Composition :
Carbon Film
Published :
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
500V
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Power Rating :
1W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
CFR100J2R7
FIXED RESISTOR, 2.7Ohm, Carbon Film,