CFR100J220K
Mfr.Part #
CFR100J220K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 220K OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Subcategory :
Resistors
Diameter :
5 mm
RoHS :
Details
Qualification :
Mounting Style :
PCB Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1 W
Series :
CFR100, Neohm
Temperature Coefficient :
700 ppm/°C
Package Length :
12 mm
Number of Terminals :
2
Number of Terminations :
2
Length :
12 mm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Package :
Tape and Box (TB)
Product Status :
Active
Working Voltage :
500 V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Product Width :
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
Axial
Type :
Standard
Power Rating :
1.0000 W
Product Length :
12
Resistance Tolerance :
5
Packing Method :
Ammo Pack
JESD-609 Code :
e3
Height - Seated (Max) :
Voltage Rating :
500V
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
HTS Code :
Lead Diameter :
0.7 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
1W
Composition :
Carbon Film
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Resistance :
220000 Ω
Features :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Product Type :
Carbon Film Resistors
Lead Length :
25 mm
Rated Temperature :
70 °C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Failure Rate :
Tolerance :
5%
Termination Style :
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Datasheets
CFR100J220K
FIXED RESISTOR, 220000 Ω, 1W, Carbon Film,