CFR100J180R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR100J180R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 180 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±5%
Mount :
Axial, Through Hole
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Composition :
Carbon Film
ELV :
Compliant
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
CFR100, Neohm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
500V
Diameter :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
180Ohm