CF14JA1K20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CF14JA1K20
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.2K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
CF
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Mount :
Axial, Through Hole
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
1.2kOhm
Contact Plating :
Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
350V
Packing Method :
Ammo Pack
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Carbon Film
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diameter :
2.3mm
Datasheets
CF14JA1K20
Stackpole Electronics, Inc. CF14JA1K20
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,