CF14GT120R
Mfr.Part #
CF14GT120R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES 120 OHM 2% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
HTS Code :
Construction :
Tubular
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Tolerance :
±2%
Working Voltage :
350V
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Wire
Radiation Hardening :
No
Mount :
Axial, Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
2.3mm
Resistance :
120Ohm
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Power Rating :
250mW
Datasheets
CF14GT120R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 120Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,