CENB1010A2403B01
Mfr.Part #
CENB1010A2403B01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Current - Output (Max) :
500mA
Polarity :
Positive
Max Power Dissipation :
10W
Output Power :
12W
Min Operating Temperature :
0°C
Power (Watts) :
12W
Published :
Package / Case :
100
No Load Power Consumption :
300mW Max
Series :
CENB1010 (10W)
Operating Temperature :
0°C~40°C
Voltage - Output 1 :
24V
Region Utilized :
North America
Polarization :
Positive Center
Form :
Wall Mount (Class II)
Voltage - Output :
24V
Input Connector :
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Efficiency :
Level V
Height :
38.1mm
Connector Type :
PLUG
Length :
83.058mm
Max Output Power :
12W
Number of Outputs :
1
Size / Dimension :
3.27Lx1.85W x 1.50 H 83.0mmx47.0mmx38.0mm
Approval Agency :
CE, cULus
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Type :
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input :
100V~240VAC
Mount :
Desktop, Wall
Width :
46.99mm
Current - Output 1 :
500mA
Max Output Current :
500mA
Output Type :
FIXED
Max Operating Temperature :
40°C