CENB1010A0503B01
Mfr.Part #
CENB1010A0503B01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Product Category :
Output Type :
FIXED
Weight :
0.243lb 110.22g
Max Operating Temperature :
40°C
Current - Output (Max) :
2A
Input Connector :
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Output Power :
10W
No Load Power Consumption :
300mW Max
Max Output Current :
2A
Power (Watts) :
10W
Size / Dimension :
3.27Lx1.85W x 1.50 H 83.0mmx47.0mmx38.0mm
Approval Agency :
CE, cULus
Width :
46.99mm
Min Operating Temperature :
0°C
Polarization :
Positive Center
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
PLUG
Polarity :
Positive
Cord Length :
59 1.50m
Max Power Dissipation :
10W
Efficiency :
Level V
Height :
38.1mm
Published :
Package / Case :
100
Length :
83.058mm
Form :
Wall Mount (Class II)
Operating Temperature :
0°C~40°C
Input Type :
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Output :
5V
Number of Outputs :
1
Region Utilized :
North America
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Series :
CENB1010 (10W)
Current - Output 1 :
2A
Voltage - Output 1 :
5V
Output Power :
10W
Voltage - Input :
100V~240VAC