CENB1010A1803F01
Mfr.Part #
CENB1010A1803F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W
Product Category :
Polarization :
Positive Center
Region Utilized :
International
Max Power Dissipation :
10W
Max Output Current :
670mA
Polarity :
Positive
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Connector Type :
PLUG
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.27 H 84.0mmx47.0mmx32.3mm
Max Operating Temperature :
40°C
Form :
Desktop (Class I)
Current - Output 1 :
670mA
Voltage - Output :
18V
Published :
Current - Output (Max) :
670mA
Approval Agency :
CE, cULus
Min Operating Temperature :
0°C
Number of Outputs :
1
Power (Watts) :
12W
Voltage - Input :
100V~240VAC
Width :
46.99mm
Series :
CENB1010 (10W)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Connector :
IEC 320-C14
Height :
32.258mm
Operating Temperature :
0°C~40°C
Voltage - Output 1 :
18V
No Load Power Consumption :
300mW Max
Weight :
0.243lb 110.22g
Cord Length :
59 1.50m
Length :
84.074mm