CENB1010A1603N01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CENB1010A1603N01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 12W
Manufacturer :
Product Category :
No Load Power Consumption :
300mW Max
Length :
84.074mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Output Current :
750mA
Form :
Desktop (Class II)
Efficiency :
Level V
Current - Output 1 :
750mA
Published :
Polarity :
Positive
Weight :
0.243lb 110.22g
Voltage - Output 1 :
16V
Max Operating Temperature :
40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
ITE (Commercial)
Series :
CENB1010 (10W)
Max Power Dissipation :
12W
Polarization :
Positive Center
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Voltage - Input :
100V~240VAC
Current - Output (Max) :
750mA
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.27 H 84.0mmx47.0mmx32.3mm
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Region Utilized :
International
Connector Type :
PLUG
Width :
46.99mm
Voltage - Output :
16V
Approval Agency :
CE, cULus
Cord Length :
59 1.50m
Operating Temperature :
0°C~40°C
Height :
32.258mm
Power (Watts) :
12W
Min Operating Temperature :
0°C