CENB1010A1603F01
Mfr.Part #
CENB1010A1603F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 12W
Product Category :
Max Power Dissipation :
10W
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.27 H 84.0mmx47.0mmx32.3mm
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Connector Type :
PLUG
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Min Operating Temperature :
0°C
Current - Output (Max) :
750mA
No Load Power Consumption :
300mW Max
Height :
32.258mm
Weight :
0.243lb 110.22g
Polarity :
Positive
Voltage - Input :
100V~240VAC
Current - Output 1 :
750mA
Form :
Desktop (Class I)
Width :
46.99mm
Length :
84.074mm
Number of Outputs :
1
Approval Agency :
CE, cULus
Max Output Current :
750mA
Power (Watts) :
12W
Series :
CENB1010 (10W)
Voltage - Output 1 :
16V
Region Utilized :
International
Voltage - Output :
16V
Input Connector :
IEC 320-C14
59 1.50m
Max Operating Temperature :
40°C
Operating Temperature :
0°C~40°C