CENB1010A1245B01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CENB1010A1245B01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer :
Product Category :
Polarity :
Positive
Max Operating Temperature :
40°C
Height :
38.1mm
Polarization :
Positive Center
No Load Power Consumption :
300mW Max
Voltage - Input :
100V~240VAC
Region Utilized :
North America
Approval Agency :
CE, cULus
Size / Dimension :
3.27Lx1.85W x 1.50 H 83.0mmx47.0mmx38.0mm
Applications :
ITE (Commercial)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Connector :
Barrel Plug Locking, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Min Operating Temperature :
0°C
Operating Temperature :
0°C~40°C
Cord Length :
59 1.50m
Efficiency :
Level V
Voltage - Output :
12V
Weight :
0.243lb 110.22g
Current - Output (Max) :
1A
Published :
Connector Type :
PLUG
Max Power Dissipation :
10W
Input Connector :
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type :
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Form :
Wall Mount (Class II)
Series :
CENB1010 (10W)
Length :
83.058mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
12W
Width :
46.99mm
Max Output Current :
1A