CENB1010A1203F01
Mfr.Part #
CENB1010A1203F01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 10W
Power (Watts) :
10W
RoHS Status :
RoHS Compliant
0.243lb 110.22g
Package / Case :
100
Width :
46.99mm
Operating Temperature :
0°C~40°C
Length :
84.074mm
Mount :
Desktop
Connector Type :
PLUG
Height :
32.258mm
Output Power :
12W
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.27 H 84.0mmx47.0mmx32.3mm
Max Output Current :
1A
Max Operating Temperature :
40°C
Series :
CENB1010 (10W)
No Load Power Consumption :
300mW Max
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Output :
12V
Input Connector :
IEC 320-C14
Min Operating Temperature :
0°C
Published :
Number of Outputs :
1
Approval Agency :
CE, cULus
Current - Output 1 :
1A
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Max Power Dissipation :
10W
Form :
Desktop (Class I)
Current - Output (Max) :
1A
Region Utilized :
International
Polarity :
Positive
Voltage - Input :
100V~240VAC
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Max Output Power :
12W