CENB1010A1203B01
Mfr.Part #
CENB1010A1203B01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Product Category :
Number of Outputs :
1
Mount :
Desktop
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Output Power :
12W
Operating Temperature :
0°C~40°C
Form :
Wall Mount (Class II)
Connector Type :
PLUG
Cord Length :
59 1.50m
Polarity :
Positive
Output Type :
FIXED
Power (Watts) :
12W
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Min Operating Temperature :
0°C
Series :
CENB1010 (10W)
Max Operating Temperature :
40°C
Input Connector :
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Current - Output 1 :
1A
Height :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Output :
12V
Applications :
ITE (Commercial)
Length :
83.058mm
Current - Output (Max) :
1A
Max Output Current :
1A
No Load Power Consumption :
300mW Max
Input Type :
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Max Power Dissipation :
12W
Voltage - Input :
100V~240VAC
Width :
46.99mm
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
3.27Lx1.85W x 1.50 H 83.0mmx47.0mmx38.0mm