CENB1010A0903N01
Mfr.Part #
CENB1010A0903N01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 10W
Product Category :
Number of Outputs :
1
No Load Power Consumption :
300mW Max
Max Operating Temperature :
40°C
Polarity :
Positive
Polarization :
Positive Center
Width :
46.99mm
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Min Operating Temperature :
0°C
Series :
CENB1010 (10W)
Current - Output 1 :
1.1A
Max Output Current :
1.1A
Region Utilized :
International
Power (Watts) :
10W
Height :
32.258mm
Operating Temperature :
0°C~40°C
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.27 H 84.0mmx47.0mmx32.3mm
Voltage - Output 1 :
9V
Current - Output (Max) :
1.1A
Input Connector :
IEC 320-C8
Level V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form :
Desktop (Class II)
Applications :
ITE (Commercial)
Length :
84.074mm
Voltage - Output :
9V
Voltage - Input :
100V~240VAC
Connector Type :
PLUG
Published :
Max Power Dissipation :
10W