CENB1010A0903F01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CENB1010A0903F01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 10W
Manufacturer :
Product Category :
Polarity :
Positive
Mount :
Desktop
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
0°C
Number of Outputs :
1
Max Output Current :
1.1A
Voltage - Input :
100V~240VAC
Efficiency :
Level V
Polarization :
Positive Center
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Weight :
0.243lb 110.22g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
46.99mm
Published :
Form :
Desktop (Class I)
Current - Output (Max) :
1.1A
Approval Agency :
CE, cULus
Package / Case :
100
Current - Output 1 :
1.1A
Height :
32.258mm
Operating Temperature :
0°C~40°C
Output Power :
9.9W
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.27 H 84.0mmx47.0mmx32.3mm
Applications :
ITE (Commercial)
No Load Power Consumption :
300mW Max
Series :
CENB1010 (10W)
Region Utilized :
International
Connector Type :
PLUG
Input Connector :
IEC 320-C14
Cord Length :
59 1.50m
Output Type :
FIXED
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Power (Watts) :
10W
Max Operating Temperature :
40°C
Max Output Power :
10W
Length :
84.074mm
Max Power Dissipation :
10W
Voltage - Output :
9V
Voltage - Output 1 :
9V