CENB1010A0703N01
Mfr.Part #
CENB1010A0703N01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5V 12W
Region Utilized :
International
Connector Type :
PLUG
Polarity :
Positive
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.27 H 84.0mmx47.0mmx32.3mm
Height :
32.258mm
Max Operating Temperature :
40°C
Form :
Desktop (Class II)
Voltage - Output :
7.5V
Efficiency :
Level V
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
7.5V
Input Connector :
IEC 320-C8
Width :
46.99mm
Series :
CENB1010 (10W)
Operating Temperature :
0°C~40°C
Length :
84.074mm
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Max Output Current :
1.6A
Voltage - Input :
100V~240VAC
Current - Output (Max) :
1.6A
Published :
Max Power Dissipation :
10W
Approval Agency :
CE, cULus
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Min Operating Temperature :
0°C
Current - Output 1 :
1.6A
Power (Watts) :
12W
No Load Power Consumption :
300mW Max