CENB1010A0703F01
Mfr.Part #
CENB1010A0703F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5V 12W
Product Category :
Min Operating Temperature :
0°C
Input Connector :
IEC 320-C14
Voltage - Output :
7.5V
Length :
84.074mm
Current - Output (Max) :
1.6A
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
PLUG
Voltage - Output 1 :
7.5V
Form :
Desktop (Class I)
Max Output Current :
1.6A
CE, cULus
Polarization :
Positive Center
Current - Output 1 :
1.6A
No Load Power Consumption :
300mW Max
Max Operating Temperature :
40°C
Series :
CENB1010 (10W)
Region Utilized :
International
Power (Watts) :
12W
Efficiency :
Level V
Max Power Dissipation :
10W
Operating Temperature :
0°C~40°C
Voltage - Input :
100V~240VAC
Width :
46.99mm
Number of Outputs :
1
Weight :
0.243lb 110.22g
Height :
32.258mm
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.27 H 84.0mmx47.0mmx32.3mm