CENB1010A0703B01
Mfr.Part #
CENB1010A0703B01
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 12W
Input Connector :
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Series :
CENB1010 (10W)
Size / Dimension :
3.27Lx1.85W x 1.50 H 83.0mmx47.0mmx38.0mm
Polarity :
Positive
Current - Output 1 :
1.6A
Voltage - Input :
100V~240VAC
Approval Agency :
CE, cULus
Length :
83.058mm
Max Power Dissipation :
10W
Power (Watts) :
12W
Number of Outputs :
1
Height :
38.1mm
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Min Operating Temperature :
0°C
Connector Type :
PLUG
Max Output Current :
1.6A
Applications :
ITE (Commercial)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
40°C
Input Type :
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Output :
7.5V
Polarization :
Positive Center
No Load Power Consumption :
300mW Max
Published :
Operating Temperature :
0°C~40°C
Current - Output (Max) :
1.6A
Width :
46.99mm
Region Utilized :
North America
Form :
Wall Mount (Class II)
Cord Length :
59 1.50m
Voltage - Output 1 :
7.5V