CENB1010A0603F01
Mfr.Part #
CENB1010A0603F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W
0.243lb 110.22g
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Series :
CENB1010 (10W)
Efficiency :
Level V
Min Operating Temperature :
0°C
Power (Watts) :
12W
Voltage - Output 1 :
6V
Max Operating Temperature :
40°C
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.27 H 84.0mmx47.0mmx32.3mm
Operating Temperature :
0°C~40°C
Voltage - Output :
6V
Input Connector :
IEC 320-C14
No Load Power Consumption :
300mW Max
Max Power Dissipation :
12W
Approval Agency :
CE, cULus
Length :
84.074mm
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Current - Output 1 :
2A
Polarity :
Positive
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Polarization :
Positive Center
Height :
32.258mm
Voltage - Input :
100V~240VAC
Connector Type :
PLUG
Current - Output (Max) :
2A
Form :
Desktop (Class I)
Number of Outputs :
1
Max Output Current :
2A
Region Utilized :
International
Width :
46.99mm