CENB1010A0603B01
Mfr.Part #
CENB1010A0603B01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W
59 1.50m
Width :
46.99mm
Max Power Dissipation :
12W
Form :
Wall Mount (Class II)
Power (Watts) :
12W
Max Operating Temperature :
40°C
Size / Dimension :
3.27Lx1.85W x 1.50 H 83.0mmx47.0mmx38.0mm
ITE (Commercial)
Polarization :
Positive Center
Voltage - Input :
100V~240VAC
Series :
CENB1010 (10W)
Voltage - Output 1 :
6V
Voltage - Output :
6V
No Load Power Consumption :
300mW Max
Input Connector :
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Height :
38.1mm
Region Utilized :
North America
Polarity :
Positive
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Output (Max) :
2A
Operating Temperature :
0°C~40°C
Min Operating Temperature :
0°C
Input Type :
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Current - Output 1 :
2A
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Output Current :
2A
Number of Outputs :
1
Connector Type :
PLUG
Length :
83.058mm