CA410020R00JB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA410020R00JB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 20 OHM 4W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
No
Resistance :
20Ohm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Series :
CA
Lead Diameter :
0.813 mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Power Dissipation :
4W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Composition :
Wirewound
Size / Dimension :
0.140Diax1.040L 3.56mmx26.42mm
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
4W
Package / Case :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Published :
Packaging :
Bulk
Datasheets
CA410020R00JB14
FIXED RESISTOR, 20Ohm, Wirewound,