BUK9K30-80EX
Mfr.Part #
BUK9K30-80EX
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Description
MOSFET 2 N-CH 80V 17A LFPAK56D
Stock
950
In Stock :
950
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
FET Feature :
Logic Level Gate
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Package / Case :
SOT-1205, 8-LFPAK56
Pin Count :
8
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
17.5nC @ 5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power - Max :
53W
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
17A Ta
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
26m Ω @ 5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2297pF @ 25V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
80V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.1V @ 1mA
Datasheets
BUK9K30-80EX
Nexperia BUK9K30-80EX
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26